EMSoRPi – mój projekt w konkursie Daj Się Poznać

By | 7 marca 2016

Pomysł…

Decydując się na udział w konkursie Daj Się Poznać musiałem wybrać jakiś projekt. Pomysłów miałem dużo, niech wymienię kilka z nich:

  • osobisty dziennik biegowy
  • system analizy ruchu biegacza z wykorzystaniem sensora Kinect’a
  • aplikacja wspomagająca zarządzanie gospodarstwem domowym
  • portal do wspomagania nauki tworzenia bezpiecznych aplikacji web

Część to jak widzicie dość proste aplikacje, a część to zaawansowane systemy wymagające nie tylko wiedzy informatycznej ale i sporej wiedzy np. z zakresu fizjologii. Jako, że blog ma być o programowaniu to nie chciałem zbyt daleko odbiegać od tej tematyki.

Przeglądając stare zapiski w swoim OneNote trafiłem na kilka linków do stron z opisami systemów inteligentnego domu, które dodałem tam, gdy sam budowałem swój. Zawsze chciałem w jakiś sposób „zinformatyzować” swój dom wprowadzając elementy automatyki lub opomiarowania, ale wtedy albo nie było na to czasu, bo były ważniejsze rzeczy („kochanie, ale nie mamy jeszcze firanek„), albo brakowało funduszy („kochanie, ta kanapa jest taka fajna„).

Jednym z pomysłów jakie tam znalazłem był system pomiaru aktualnego zużycia prądu zbudowany w oparciu o mikrokontroler Arduino. Przejrzałem stronę raz jeszcze i okazało się, że od tej pory system dorobił się kilku modyfikacji. Autor między innymi wykorzystał minikomputer Raspberry Pi. Wtedy przypomniałem sobie, że jakiś czas temu kupiłem od kolegi pierwszą wersję tej platformy w celu wykorzystania jako domowe centrum rozrywki. Niestety nigdy nie miałem czasu aby go uruchomić i tak przeleżał sobie w szafie półtora roku. Tak zaczął mi rodzić się pomysł, aby zbudować własnymi siłami system monitoringu zużycia energii elektrycznej, czyli Electricity Monitoring System on Raspberry Pi – w skrócie EMSoRPi ;-).

Cel projektu

W podstawowej wersji założeń mój projekt ma na celu umożliwienie łatwego pomiaru poboru prądu na wybranej linii elektrycznej. System poza pomiarem poboru prądu ma umożliwiać:

  • składowanie danych pomiarowych
  • udostępnianie danych poprzez przyjazną 😉 stronę internetową
  • prostą analizę danych

Dodatkowe założenie projektu jest takie, że system będzie mógł gromadzić dane z wielu czujników podłączonych jednocześnie, a w przyszłości umożliwiać ewentualne sterowanie liniami elektrycznymi (lub samymi urządzeniami).

Jak sama nazwa projektu wskazuje, całość chciałbym oprzeć na platformie Raspberry Pi, a oprogramowanie napisać w JavaScript wykorzystując NodeJS. Dlaczego akurat JS? Bo chcę bardziej poznać ten język programowania, nie tylko jako narzędzie do tworzenia UI, ale i do bardziej ogólnych zastosowań. Do stworzenia UI chciałbym wykorzystać nowy framework Aurelia, choć po głowie chodzi mi jeszcze wykorzystanie ReactJS. Temat pozostawiam otwarty.

Na zakończenie…

elektronika
Projekt jest mocno związany ze sprzętem, więc na pewno pojawi się sporo wpisów o podstawach elektroniki (które nota bene muszę sobie przypomnieć). Mam nadzieję, że zatwardziałych dev’ów to nie odstraszy, a mi uda się pokazać, że software wcale nie jest tak daleko do hardware’u.

One thought on “EMSoRPi – mój projekt w konkursie Daj Się Poznać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.